GRM1556T1H200GD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H200GD01D
Description
CAP CER 20PF 50V T2H 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Capacitance :
20pF
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Temperature Characteristics Code :
T2H
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
T2H
500μm
Murata Electronics GRM1556T1H200GD01D
GRM 20pF Ceramic Capacitor ±2% T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H200GD01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is T2H.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556T1H200GD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V