GRM1556T1H1R7CD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H1R7CD01D
Description
CAP CER 1.7PF 50V T2H 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Characteristics Code :
T2H
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
T2H
Capacitance :
1.7pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Murata Electronics GRM1556T1H1R7CD01D
GRM 1.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H1R7CD01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM1556T1H1R7CD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V