GRM1556S1HR50BD01D
Mfr.Part #
GRM1556S1HR50BD01D
Description
CAP CER 0.5PF 50V S2H 0402
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.5pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM1556S1HR50BD01D
GRM 0.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1HR50BD01D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is S2H and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1556S1HR50BD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V