GRM1556S1H9R8DZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H9R8DZ01D
Description
CAP CER 9.8PF 50V S2H 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
508μm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Capacitance :
9.8pF
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
S2H
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount
Murata Electronics GRM1556S1H9R8DZ01D
GRM 9.8pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H9R8DZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is S2H.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1556S1H9R8DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V