GRM1556S1H8R3CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1556S1H8R3CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.3PF 50V S2H 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
S2H
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
8.3pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
S2H
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
500μm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Series :
GRM
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM1556S1H8R3CZ01D
GRM 8.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H8R3CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with S2H being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1556S1H8R3CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V