GRM1556S1H7R2DZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H7R2DZ01D
Description
CAP CER 7.2PF 50V S2H 0402
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Capacitance :
7.2pF
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM1556S1H7R2DZ01D
GRM 7.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H7R2DZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1556S1H7R2DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V