GRM1556S1H6R6CZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H6R6CZ01D
Description
CAP CER 6.6PF 50V S2H 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
6.6pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
S2H
Murata Electronics GRM1556S1H6R6CZ01D
GRM 6.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H6R6CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with S2H being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1556S1H6R6CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V