GRM1556S1H4R8CZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H4R8CZ01D
Description
CAP CER 4.8PF 50V S2H 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
4.8pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Compliant
Murata Electronics GRM1556S1H4R8CZ01D
GRM 4.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H4R8CZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is S2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556S1H4R8CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V