GRM1556S1H4R1CZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H4R1CZ01D
Description
CAP CER 4.1PF 50V S2H 0402
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Capacitance :
4.1pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
SMD/SMT
Murata Electronics GRM1556S1H4R1CZ01D
GRM 4.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H4R1CZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is S2H.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1556S1H4R1CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V