GRM1556S1H3R9CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1556S1H3R9CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.9PF 50V S2H 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
S2H
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
S2H
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
Series :
GRM
Tolerance :
±0.25pF
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
3.9pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM1556S1H3R9CZ01D
GRM 3.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H3R9CZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is S2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556S1H3R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V