GRM1556S1H360JZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H360JZ01D
Description
CAP CER 36PF 50V S2H 0402
Length :
1mm
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Height :
500μm
Capacitance :
36pF
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
558.8μm
Depth :
500μm
Ceramic
Murata Electronics GRM1556S1H360JZ01D
GRM 36pF Ceramic Capacitor ±5% S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H360JZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is S2H.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556S1H360JZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V