GRM1556S1H2R6CZ01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H2R6CZ01D
Description
CAP CER 2.6PF 50V S2H 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
2.6pF
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM1556S1H2R6CZ01D
GRM 2.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H2R6CZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1556S1H2R6CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V