GRM1556S1H220JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1556S1H220JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 50V S2H 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
S2H
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.5mm
Thickness :
558.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Capacitance :
22pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
Series :
GRM
Temperature Coefficient :
S2H
Height :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM1556S1H220JZ01D
GRM 22pF Ceramic Capacitor ±5% S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H220JZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is S2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556S1H220JZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V