GRM1556S1H1R0CD01D
Mfr.Part #
GRM1556S1H1R0CD01D
Description
CAP CER 1PF 50V S2H 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
S2H
Height :
500μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1pF
Pbfree Code :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Murata Electronics GRM1556S1H1R0CD01D
GRM 1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556S1H1R0CD01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1556S1H1R0CD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V