GRM1556R1HR50CD01D
Mfr.Part #
GRM1556R1HR50CD01D
Description
CAP CER 0.5PF 50V R2H 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Capacitance :
0.5pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
Murata Electronics GRM1556R1HR50CD01D
GRM 0.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF R2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556R1HR50CD01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is R2H.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556R1HR50CD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V