GRM1556R1H8R2CZ01D
Mfr.Part #
GRM1556R1H8R2CZ01D
Description
CAP CER 8.2PF 50V R2H 0402
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Compliant
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
8.2pF
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1556R1H8R2CZ01D
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF R2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556R1H8R2CZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556R1H8R2CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V