GRM1556P1H9R8DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1556P1H9R8DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.8PF 50V P2H 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
P2H
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1mm
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
P2H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.5mm
Height :
500μm
Case Code (Imperial) :
Depth :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
558.8μm
HTS Code :
Capacitance :
9.8pF
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.5pF
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM1556P1H9R8DZ01D
GRM 9.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF P2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556P1H9R8DZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is P2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556P1H9R8DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V