GRM1556P1H8R8DZ01D
Mfr.Part #
GRM1556P1H8R8DZ01D
Description
CAP CER 8.8PF 50V P2H 0402
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
8.8pF
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Murata Electronics GRM1556P1H8R8DZ01D
GRM 8.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF P2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556P1H8R8DZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is P2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556P1H8R8DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V