GRM1556P1H6R0DZ01D
Mfr.Part #
GRM1556P1H6R0DZ01D
Description
CAP CER 6PF 50V P2H 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6pF
Tolerance :
±0.5pF
Murata Electronics GRM1556P1H6R0DZ01D
GRM 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF P2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556P1H6R0DZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to P2H.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1556P1H6R0DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V