GRM1556P1H5R5DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1556P1H5R5DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.5PF 50V P2H 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Width :
0.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.5pF
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
5.5pF
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Temperature Coefficient :
P2H
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Characteristics Code :
P2H
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Length :
1mm
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Murata Electronics GRM1556P1H5R5DZ01D
GRM 5.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF P2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556P1H5R5DZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to P2H.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1556P1H5R5DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V