GRM1556P1H5R2DZ01D
Mfr.Part #
GRM1556P1H5R2DZ01D
Description
CAP CER 5.2PF 50V P2H 0402
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Width :
0.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
500μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
5.2pF
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
P2H
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Temperature Coefficient :
P2H
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
500μm
Murata Electronics GRM1556P1H5R2DZ01D
GRM 5.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF P2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556P1H5R2DZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals P2H indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1556P1H5R2DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V