GRM1555C2A9R5CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C2A9R5CA01D
Description
CAP CER 9.5PF 100V C0G/NP0 0402
Capacitance :
9.5pF
Termination :
SMD/SMT
Height :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Length :
1mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Weight :
6.010099mg
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
Murata Electronics GRM1555C2A9R5CA01D
GRM 9.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)