GRM1555C2A9R2DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C2A9R2DA01D
Description
CAP CER 9.2PF 100V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Weight :
6.010099mg
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
EAR99
Height :
500μm
Capacitance :
9.2pF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM1555C2A9R2DA01D
GRM 9.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)