GRM1555C2A8R8DA01J
Mfr.Part #
GRM1555C2A8R8DA01J
Description
CAP CER 8.8PF 100V C0G/NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5pF
Width :
0.5mm
Length :
1mm
GRM
Height :
0.5mm
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8.8pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Murata Electronics GRM1555C2A8R8DA01J
GRM 8.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)