GRM1555C2A6R3CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C2A6R3CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.3PF 100V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
6.3pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.5mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Weight :
6.010099mg
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±0.25pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Murata Electronics GRM1555C2A6R3CA01D
GRM 6.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)