GRM1555C2A6R0DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C2A6R0DA01D
Description
CAP CER 6PF 100V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
6pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Tolerance :
±0.5pF
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2
Multilayer :
yes
Weight :
6.010099mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
500μm
Murata Electronics GRM1555C2A6R0DA01D
GRM 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)