GRM1555C2A181JE01D
Mfr.Part #
GRM1555C2A181JE01D
Description
CAP CER 180PF 100V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Length :
1 mm
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
Murata
Lead Style :
RoHS :
Details
Brand :
Width :
0.5 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
Capacitance :
180 pF
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Dielectric :
C0G (NP0)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
GRM 180 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)