GRM1555C1HR50CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1HR50CZ01D
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.25pF
Series :
GRM
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
Length :
1mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.5pF
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
50V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1HR50CZ01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, GRM1555C1HR50CZ01D pinout, GRM1555C1HR50CZ01D datasheet PDF, GRM1555C1HR50CZ01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1HR50CZ01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1HR50CZ01D
GRM 0.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1HR50CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1555C1HR50CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V