GRM1555C1H9R7BA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H9R7BA01D
Description
CAP CER 9.7PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Height :
500μm
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
9.7pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Length :
1mm