GRM1555C1H8R9WZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R9WZ01D
Description
CAP CER 8.9PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance :
8.9pF
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Tolerance :
±0.05pF
Murata Electronics GRM1555C1H8R9WZ01D
GRM 8.9pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R9WZ01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM1555C1H8R9WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V