GRM1555C1H8R9BZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R9BZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.9PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Series :
GRM
Tolerance :
±0.1pF
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
HTS Code :
Capacitance :
8.9pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Height :
500μm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GRM1555C1H8R9BZ01D
GRM 8.9pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R9BZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H8R9BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V