GRM1555C1H8R8CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R8CZ01D
Description
CAP CER 8.8PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.25pF
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8.8pF
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Case Code (Metric) :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Murata Electronics GRM1555C1H8R8CZ01D
GRM 8.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R8CZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1555C1H8R8CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V