GRM1555C1H8R7DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R7DA01D
Description
CAP CER 8.7PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
558.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.5pF
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Dielectric :
Capacitance :
8.7pF
Murata Electronics GRM1555C1H8R7DA01D
GRM 8.7pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)