GRM1555C1H8R7BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R7BZ01D
Description
CAP CER 8.7PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Capacitance :
8.7pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H8R7BZ01D
GRM 8.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R7BZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H8R7BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V