GRM1555C1H8R6DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R6DA01D
Description
CAP CER 8.6PF 50V C0G/NP0 0402
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SMD/SMT
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Dielectric :
C0G
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.5pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
8.6pF
Voltage - Rated DC :
50V