GRM1555C1H8R6CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R6CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.6PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
500μm
Capacitance :
8.6pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GRM
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Murata Electronics GRM1555C1H8R6CZ01D
GRM 8.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R6CZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1555C1H8R6CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V