GRM1555C1H8R5WZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R5WZ01D
Description
CAP CER 8.5PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.05pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8.5pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H8R5WZ01D
GRM 8.5pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R5WZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1555C1H8R5WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V