GRM1555C1H8R5CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R5CA01D
Description
CAP CER 8.5PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.25pF
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
8.5pF
yes
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
Murata Electronics GRM1555C1H8R5CA01D
GRM 8.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)