GRM1555C1H8R5BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R5BZ01D
Description
CAP CER 8.5PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8.5pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
HTS Code :
Murata Electronics GRM1555C1H8R5BZ01D
GRM 8.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R5BZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H8R5BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V