GRM1555C1H8R4WZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R4WZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±0.05pF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
8.4pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Depth :
500μm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
500μm
Series :
GRM
Murata Electronics GRM1555C1H8R4WZ01D
GRM 8.4pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R4WZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1555C1H8R4WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V