GRM1555C1H8R3DZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R3DZ01D
Description
CAP CER 8.3PF 50V C0G/NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
8.3pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.5pF
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics GRM1555C1H8R3DZ01D
GRM 8.3pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R3DZ01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
GRM1555C1H8R3DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm