GRM1555C1H8R3CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R3CA01D
Description
CAP CER 8.3PF 50V C0G/NP0 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8.3pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
2
Height :
500μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Width :
0.5mm
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1mm
Murata Electronics GRM1555C1H8R3CA01D
GRM 8.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)