GRM1555C1H8R2CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R2CA01D
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
500μm
Number of Pins :
e3
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
WRAPAROUND
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
1005
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Width :
0.5mm
Capacitance :
8.2pF
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H8R2CA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:50V, GRM1555C1H8R2CA01D pinout, GRM1555C1H8R2CA01D datasheet PDF, GRM1555C1H8R2CA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H8R2CA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H8R2CA01D
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)