GRM1555C1H8R2BZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R2BZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
500μm
Length :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.5mm
Capacitance :
8.2pF
ECCN Code :
EAR99
Series :
GRM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.1pF
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Thickness :
558.8μm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H8R2BZ01D
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R2BZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H8R2BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V