GRM1555C1H8R1BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R1BZ01D
Description
CAP CER 8.1PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
No
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
8.1pF
C0G NP0
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Murata Electronics GRM1555C1H8R1BZ01D
GRM 8.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R1BZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H8R1BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V