GRM1555C1H8R0DA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R0DA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
0.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±0.5pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Depth :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
558.8μm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Voltage :
50V
Material :
Ceramic
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
8pF
Height :
500μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
GRM
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1mm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H8R0DA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Voltage:50V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM1555C1H8R0DA01D pinout, GRM1555C1H8R0DA01D datasheet PDF, GRM1555C1H8R0DA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H8R0DA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H8R0DA01D
GRM 8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)