GRM1555C1H8R0BZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R0BZ01D
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0402
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.1pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
Capacitance :
8pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Murata Electronics GRM1555C1H8R0BZ01D
GRM 8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H8R0BZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H8R0BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V