GRM1555C1H8R0BA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H8R0BA01D
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8pF
Thickness :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H8R0BA01D
GRM 8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)