GRM1555C1H821GA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H821GA01D
Description
CAP CER 820PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
1005
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
820pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
0402
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
HTS Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H821GA01D
GRM 820pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)