GRM1555C1H820JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H820JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Width :
0.5mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Capacitance :
82pF
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1555C1H820JZ01D
GRM 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H820JZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1555C1H820JZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V